Deniz Feneri Derneği öncülüğünde, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü iş birliğiyle “İyilik Okulu” projesi kapsamında, “İmam Hatipler İyilikte Yarışıyor” sloganıyla Türkiye’deki imam hatip okullarında  gerçekleştirilen “İmam Hatip Ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri Uygulamalı İyilik Projesi Yarışması” ve “Özel Okullar İyilikte Yarışıyor” sloganıyla özel okullarda ilk defa gerçekleştirilen “Özel Liseler Uygulamalı İyilik Yarışması” nın ödül töreni, MEB Şura Salonu’nda yapıldı.

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz, törendeki konuşmasında, iyilik okulları projesinin 4 yıldan bu yana uygulandığını ve geleceğe dair umutlarını artıran bir proje olduğunu söyledi.

Projeye katkılarından dolayı Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine teşekkür eden Cengiz, bu sene uygulamalı iyilik yarışmasına okullardan 1200 proje gönderildiğini vurguladı.

Mehmet Cengiz, iyilik okulu projesi sayesinde Türkiye’de ve dünyada çeşitli konularda iyilik projeleri ve yardımların yapıldığını belirterek, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Türkiye genelinde 100 bin öğrenciye ulaşarak sunum yaptıklarını, bu sayede 78 okuldaki öğrencilerin harçlıklarını biriktirip Afrika ve Asya’da su kuyusu açmak için bağışta bulunduklarını anlattı.

Afrika’da katarakt hastası birçok insanın bulunduğuna işaret eden Cengiz, maddi imkansızlıklar nedeniyle tedavisi yapılamayan yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini, Türkiye’den birçok öğrencinin para biriktirip proje sayesinde 100 katarakt hastasını ameliyat ettirdiklerini dile getirdi.

MEB Müsteşar Yardımcısı Yıldız, programda yaptığı konuşmada,

Deniz Feneri Derneği’nin, toplumun değerlerine katkı sunan projeler üretmeye devam ettiğini aktaran Yıldız, “Medeniyet değerlerimize, İslami ve insani karakteristiğimize uygun birçok iyilik projesi yapılmıştır. Dünyanın ve ülkemizin geleceği, bu iyilik hareketlerine bağlıdır. MEB olarak böyle bir projede yer aldığımız için mutluyuz” dedi.

Konuşmaların ardından dereceye giren projeler ve okullara ödülleri verildi.

Ödül törenine, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız,  MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Daire Başkanı Ahmet Minder,  ÖÖKGM Özel Kurumlar Daire Başkanı Fethullah Güner,   Pursaklar Belediye Başkan Yrd. Nedim Erçetin, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, ÖNDER Ankara Temsilcisi Enes Şişman ile  daire başkanları, bürokratlar,  STK temsilcisi, okulların idareci ve öğrencileri, Deniz Feneri Derneği yetkilileri ve davetliler katıldı.

 

Kategoriler: Haberler

4 yorum

Yorumlar kapatıldı.