İYİLİK OKULU PROJESİ

İyilik Okulu Projesi; içinde çocuk cıvıltıları, iyilik kumbaraları, iyilik günlükleri olan bir proje. İçine çocuk neşesi katılmış bir projedir. 2014 yılında uygulamaya başladığımız çalışmanın temel amacı ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine iyiliği anlatmak; temiz dünyalarında iyilik zemininde erdemi yükseltmek.

 

İYİLİK OKULU NEYİ AMAÇ EDİNİR?

Proje, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde ve İstanbul valiliği oluru doğrultusunda yürütülmekte olup yetişen nesilde iyilik yardımlaşma, paylaşma hususunda farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır.

HEDEF KİTLE: İki yıldır ilköğretim ile ortaöğretim seviyesindeki okullarda uyguladığımız projeye bu yıl imam hatip lise ve ortaokulları da dâhil oldu.

 

PROJE ÜÇ AŞAMADAN OLUŞUYOR

1- Okulda sunum yapılması: Kısa film ve görsellerin de kullanıldığı bir sunum yapmaktayız. Derneğimizin iyilik deneyimlerini öğrencilerle paylaşarak onlarda yardımlaşma ve dayanışma bilinci oluşturmayı hedefliyoruz.

2- Okul idaresi ve öğrenciler dilerlerse yürütmekte olduğumuz bir insani yardım projesine destek verebiliyorlar. Örneğin su mahrumiyeti bulunan bir bölgede, bir Afrika ülkesinde su kuyusu açtırarak bölge insanının hayati bir ihtiyacını karşılamasına vesile olabiliyorlar. Bir kuyunun maliyeti Afrika’da 3000 dolar, Bangladeş’teki Arakanlı mültecilerin yaşadığı bölgede ise 1000 dolardır. Kuyu açtıran okullara, tabelasında okulun adının yazılı olduğu kuyu görsellerini çerçeveleterek ulaştırıyoruz.

3- Sınıf temsilcilerinden veya sunumun katılımcı öğrencilerinden oluşan bir grup öğrenciyi dernek merkezimizde misafir etmeyi arzu ediyoruz. Böylelikle öğrenciler bir STK ile tanışmış, lojistik merkezimizi, giyim mağazamızı görmüş, yardımların bağışçılardan alınma ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere hazırlanma sürecini öğrenmiş oluyorlar.

 

PROJE İKİNCİ YAŞINI DOLDURDU

2014 yılındaki ilk uygulama yerini İstanbul olarak belirledik; metropolde her ilçeden seçilen bir okul uygulama alanına dahil edildi. 22 okulda yaptığımız sunumlarla toplamda 4 bine yakın öğrenci iyilik, erdem, vicdan geliştirme adına bu güzel çalışmanın muhatabı oldu. Temsilci grupları genel merkezimizde ve Anadolu yakasında bulunan İstanbul şubemizde konuk ederek onlara bir insani yardım kuruluşunun neler yaptığını, nasıl çalıştığını anlattık. Genç iyilik gönüllüleri 18.000 TL değerindeki nakdi yardımı 4 su kuyusu olarak projelendirdiler.

2015-2016 eğitim-öğretim döneminde ise oldukça verimli bir yıl geçirdik.

İstanbul’un 39 ilçesiden 48 okulda iyilik sunumu yaptık.

90 programda 12 bin öğrenciyle iyilik için bir araya geldik.

Öğrenciler 57 bin TL tutarındaki bağışla okulları adına Bangladeş’te ve Afrika’da 15 su kuyusu açtırdı.

Yüzlerce öğrenci derneğimizi ziyaret ederek insani yardım alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu ile tanıştı. Bu sayede birçok genç gönüllümüz oldu; lojistik merkezindeki ve başka alanlardaki çalışmalarımızda bize destek oldular. Örneğin erzak dağıtımının yoğun olduğu Ramazan ayında gıda kolisi hazırladılar…

Programlarımızda elleri alkış tutan küçüklere, gençlere

Bizleri ağırlayan idareci ve öğretmenlere,

Gönülden teşekkürler…

İki yıldan beri İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladığımız işbirliği protokolü çerçevesinde yürüttüğümüz İyilik Okulu projesiyle ilgili 07.04.2016 tarihinde önemli bir adım atılmış, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Deniz Feneri Derneği arasında bu projenin Türkiye’deki bütün imam hatiplerde uygulanması için bir protokol imzalanmıştır.

İyilik okulu projesi için yeni bir işbirliği protokolü ise 19.10.2016 tarihinde Deniz Feneri Derneği ile ÖNDER İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği arasında imzalanmıştır.

Geçen yıl İstanbul’daki bütün İmam Hatip ortaokulu ve liselerinde uygulanacak İyilik Okulu projesinin tanıtımı ve gönüllü eğitimi için 17 Aralık 2016 tarihinde Grand Cevahir Kongre Merkezinde her okuldan iki öğretmenin katılımı ile bir program gerçekleştirdik.

Temennimiz o ki, uzun soluklu bir çalışma olarak İyilik Okulu önümüzdeki dönemlerde de yetişen yeni nesillere yol olmaya devam etsin.

Geleceği çocuklarımızın aklına, azmine emanet ettiğimiz gibi yüreklerine de emanet edebilelim…